Jaki plecak na rower wybrać?

Jak wybrać przyczepkę rowerową?
9 kwietnia 2019
Jaki kupić pokrowiec na rower?
11 kwietnia 2019

Wybierając się na jednodniową bądź kilkudniową wycieczkę rowerową, trzeba zabrać ze sobą trochę rzeczy. Problem pojawia się, kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, że trzeba gdzieś te wszystkie przedmioty zapakować. Najlepiej sprawdzają się w takim przypadku plecaki rowerowe. Plecak to jedno z najważniejszych akcesoriów używanych przez ludzi uprawiających kolarstwo górskie. Kolarze szosowi ustępują natomiast plecakowi na rzecz torebek podsiodłowych. Dobry plecak rowerowy powinien posiadać szereg ważnych cech, jakimi są odpowiednia pojemność, pełna wodoodporność i wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Ważną kwestią są również dobre dopasowanie plecaka oraz wentylacja w miejscu styku z plecami.

Jaki plecak na rower wybrać?

Pierwszym kryterium, które decyduje o zakupie odpowiedniego plecaka, jest jego pojemność. Na rynku w tej chwili możemy znaleźć plecaki rowerowe o różnych pojemnościach. Na rower będziemy wybierać plecaki o mniejszych pojemnościach, dlatego warto rozważyć zakup plecaka o pojemności 15l, 20l lub nawet 25l. Należy w tym momencie kierować się faktem, że zbyt mały plecak nie pomieści wszystkich zabieranych akcesoriów, natomiast plecak o zbyt dużej pojemności może być bardzo uciążliwe podczas naszej jazdy, lub może całkowicie odebrać nam przyjemność z jazdy.

Kolejną ważną cechą, którą powinien posiadać dobry plecak dla rowerzysty, powinna być jego funkcjonalność oraz doskonała wentylacja. Na myśl o funkcjonalności przychodzi mi odpowiedni system zapięć, który będzie ułatwiał nam jazdę, szczególnie podczas zjazdów. Zapięcia powinny być solidne oraz powinny bardzo dobrze utrzymywać plecak w jednym miejscu na naszych plecach. W zaawansowanych modelach plecaków bardzo często mamy również do dyspozycji pas biodrowy, dzięki niemu możemy być pewni, że przewożony w nim ciężar nie będzie sprawiał nam figli i nie będzie tylko dodatkowym obciążeniem.

Bez względu na wybraną wielkość, plecak rowerowy powinien dobrze przylegać do pleców oraz posiadać dobry system wentylacji. Plecaki rowerowe posiadają różne systemy wentylacji, jedne są dobre, a inne całkowicie nie spełniają swojej funkcji. Przed zakupem warto dokonać rekonesansu na temat plecaka, którym jesteśmy zainteresowani. Można założyć, że w droższych modelach systemy wentylacji są bardzo dobre i spełniają swoją funkcję.

Kupując plecak dla rowerzysty, warto upewnić się, czy posiada on kilka kieszeni umożliwiających odpowiednie rozłożenie naszego sprzętu wewnątrz. Takie kieszenie pozwalają znacznie uporządkować zawartość plecaka, dzięki temu będzie on bardzo funkcjonalny.

Jeżeli jesteśmy zdecydowani, zastanówmy się, czy przyda się nam bukłak na rower. Obecnie na rynku dostępne są plecaki rowerowe z bukłakiem oraz całym systemem hydracyjnym. Jeżeli plecak nie posiada w zestawie bukłaka, możemy taki bukłak do plecaka dokupić osobno. Bardzo dobrymi produktami są bukłaki firmy Camelbak. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie wszystkie plecaki rowerowe na rynku mają możliwość zamontowania bukłaka, które dostępne są w różnych pojemnościach. Perspektywa komfortowego picia napojów przez rurkę nawet podczas jazdy jest kusząca i bardzo wielu kolarzy górskich korzysta z takiego rozwiązania. Z bukłaka korzystają również zawodnicy podczas maratonów. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż picie napoju z bidonu podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.