Zestaw do odpowietrzania hamulców – jak to działa?

Zakup roweru przez Internet, a gwarancja.
15 kwietnia 2019
Co to jest szytka?
17 kwietnia 2019

Jeśli często jeździmy na rowerze, to z biegiem czasu płyn hamulcowy w przewodach naszych hamulców powoli traci swoje właściwości. Kiedy zacznie dochodzić do utraty właściwości płynu hamulcowego, wówczas hamulce w rowerze będą działały znacznie słabiej, a ich działanie będzie powodowało nasze rozczarowanie. Najczęściej problem w działaniu objawia się w momencie nacisku na klamkę w niespodziewanej chwili, który nie powoduje równomiernego zacisku na tarczy. Jest to wówczas sygnał dla nas, że płyn hamulcowy wymaga wymiany. W takiej sytuacji hamulce w rowerze zaczynają się przegrzewać i znacznie szybciej tracą swoją moc.

Dobrą wiadomością, jest fakt, że hamulce nie przestają działać z dnia na dzień. Ich stan ulega pogorszeniu w powolnym procesie i stopniowo. Im stan płynu jest gorszy, tym długość hamowania staje się dłuższa o kilka centymetrów. Z tego właśnie względu tak ważne jest, aby dbać o wymianę płynu hamulcowego przynajmniej raz do roku.

Odpowietrzenie hamulców wymaga odpowiedniego sprzętu, który kosztuje mniej więcej od 100 do 150 zł i warto tutaj kupić od razu profesjonalny zestaw do odpowietrzania hamulców oraz odpowiedni do naszych hamulców płyn hamulcowy. Do wyboru są aktualnie dwa płyny, są to olej mineralny oraz DOT. Trzeba pamiętać w przypadku wyboru, że DOT jest żrący. Dlatego, jeśli mamy hamulce Magury lub Shimano, to ten rodzaj płynu będzie nieodpowiedni. Do hamulców Shimano najlepiej używać oleju mineralnego przeznaczonego dla tej marski, natomiast dla Magur najlepszy będzie specyfik Magura Royal Blood.

Zestaw do odpowietrzania hamulców z reguły wyposażony jest w kilka niezbędnych elementów. Dla przykładu zestaw do odpowietrzania hamulców Shimano posiada komplet strzykawek wraz z tłoczkiem dającym większą szczelność i płynną regulację. W komplecie znajduje się również komplet przewodów do połączenia strzykawek z obwodem hamulców hydraulicznych oraz specjalne adaptery montowane do odpowiedniej dźwigni hamulcowej.

Cała operacja odpowietrzania opiera się w kilku słowach na usunięciu starego płynu hamulcowego z obwodu przewodów naszych hamulców i wtłoczenie do nich nowego i świeżego płynu z jednoczesnym usunięciem z tych przewodów wszelkich pęcherzyków powietrza mogących spowodować nieprawidłową pracę hamulców, aby dokonać takiego serwisu, będziemy potrzebować przyrząd do odpowietrzania hamulców.

Pomimo że, cała operacja może wydawać się dość skomplikowana – wcale tak nie jest, natomiast wystarczy uzbroić się w cierpliwość i posiadać nieco smykałki do majsterkowania. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach bądź masz jakieś wątpliwości, wówczas niezwłocznie oddaj swój rower w ręce wyspecjalizowanego serwisu rowerowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.