Rozmiary opon rowerowych

Opona Schwalbe Marathon Plus – test
23 kwietnia 2019
Sigma Pure GPS – test
25 kwietnia 2019

Zmiana opony rowerowej co coś na co patrzył i brał pod uwagę każdy z was. Chcieliście zmienić coś szybszego, gładszego a może na większy i bardziej skuteczny bieżnik który pozwoli wam wydajnie i stabilnie prowadzić rower w terenie a może oczekujecie jeszcze więcej odporności na ewentualne uszkodzenia? Wybór opony jest ważny pod wieloma względami, bezpieczeństwo, stabilność jazdy, a przede wszystkim ważny do tego wszystkiego jest jak dopasować rozmiar opony rowerowej aby wszystkie te cechy spełniały się maksymalnie najwydajniej. Pierwsze co musimy uczynić to sprawdzić rozmiar naszej opony rowerowej, a także odczytać właściwie rozmiar opony ponieważ 26 calowa opona może różnić się średnicą wewnętrzna i nie będzie akurat pasowała do naszej obręczy.

Od wielu lat do określania rozmiaru jakimi dysponują opony rowerowe stosuje się kilku systemów. Jest to system calowy gdzie średnica i szerokość opony rowerowej podawana jest w calach. Kolejny pomiar dla opony na rower to system metryczny (francuski) średnica i szerokość zapisywane są w milimetrach a pierwsza wartość to średnica zewnętrzna opony. Ostatnim rodzajem w podawaniu wartości rozmiaru jaki posiada opona rowerowa to chyba najbardziej istotny system zapisu rozmiaru ETRTO, wcześniejsze dwa pomiary mogą podawać wiele rozbieżności który w przypadku wyboru właściwej opony nie ułatwią nam sytuacji. Dlatego dla samego usprawnienia i jednoznacznego ujednolicenia pomiaru opony rowerowej stworzono system ETRTO, w którym całość rozmiaru, czyli średnica wewnętrzna opony oraz jej szerokość podawana jest w milimetrach. To zdecydowanie najdokładniejsza metoda zapisu.

Jak już wcześniej zostało to nadmienione nie każda opona rowerowa podawana w calach ma fizycznie ten sam rozmiar średnicy wewnętrznej dla porównania możemy sprawdzić dostępne rozmiary kilki najpopularniejszych średnic niektórych producentów takich jak znana marka Schwalbe.

  • 26” = 559 mm, 571 mm, 584 mm, 590 mm, 597 mm
  • 27,5” = 584 mm
  • 28” = 609 mm, 622 mm, 635 mm, 642 mm
  • 29” = 622 mm

Aktualnie nie wszystkie rozmiary z podanych przykładowych są stosowane ale jak widać różnice potrafią wynosić nawet w okolicach 40mm co oznacza że musimy rozważnie dobierać oponę do swojej obręczy, jak widać opony rowerowe 28 jak i opony rowerowe 26 cali mają największą rozbieżność z dostępnych rozmiarów. Drugim i raczej ostatnim ważnym elementem odnośnie wyboru właściwej opony na rower jest właściwe dobranie jej szerokości, oczywiście jeżeli już wcześniej dopasowaliśmy poprawnie średnicę opony. Zbyt wąska opona może wpaść w obręcz co uniemożliwi nam właściwe sadzenie opony w obręczy, natomiast zbyt szeroka opona może się jej zbyt słabo trzymać. Dla właściwego pomiaru szerokość obręczy mierzymy bez ścianek, czyli tylko wewnętrzna szerokość. W tym celu musimy zdjąć oponę lub poszukać odpowiedniego oznaczenia na samej obręczy. Natomiast szerokość opony można odszukać z oznaczenia na jej boku. Oba rozmiary naturalnie dostępne są w systemie zapisu ETRTO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.