Jaki klucz do wolnobiegu wybrać?

Jaki kupić pokrowiec na rower?
11 kwietnia 2019
Jakie są akcesoria rowerowe ?
13 kwietnia 2019

Przy organizacji własnego warsztatu rowerowego bardzo ważnym jego elementem są narzędzia. Właściwy dobór odpowiednich narzędzi pozwala na wykonanie bardzo wielu czynności przy rowerze. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdego serwisanta rowerowego jest klucz do wolnobiegu. Wolnobieg jest bardzo starym rozwiązaniem stosowanym w rowerach. Jego najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu możemy go łatwo odróżnić od kasety rowerowej, jest jego montaż poprzez nakręcenie na gwint tylnej piasty. Jest to rozwiązanie bardzo tanie, lecz ustępuje ono kasetom pod niemal każdym względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym. Właśnie dlatego dziś wolnobiegi spotyka się najczęściej w rowerach z niższej półki. Nie mniej jednak są one cały czas wykorzystywane, z tego względu warto zaopatrzyć się w narzędzie do jego odkręcenia, czyli klucz do wolnobiegu.

Jak wybrać klucz do wolnobiegu?

Demontaż wolnobiegu może być niezwykle trudny do wykonania lub całkowicie niemożliwy.

Narzędzie takie jest kluczem nasadowym, które z jednej strony wkłada się w otwór w wolnobiegu, natomiast z drugiej strony posiada sześciokątną część, która może być chwycona za pomocą dużego klucza płaskiego, oczkowego lub francuskiego. Przy wyborze odpowiedniego ściągacza do wolnobiegu warto kierować się tym, aby przed zakupem zorientować się, jakiego typu mamy wolnobieg w rowerze i dokładnie taki klucz należy kupić. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów kluczy do wolnobiegów, zachodzi wówczas pytanie, jaki wybrać? Ważne jest, aby dopasować odpowiedni klucz do posiadanego przez nas wolnobiegu. Różnica w tych kluczach odbywa się wyłącznie w ilości i wielkości wpustów dostępnych w kluczu. Wolnobiegi posiadają różnego rodzaju wpusty z konkretną ilością wcięć oraz ich wielkością. Po dobraniu odpowiedniego klucza odkręcenie wolnobiegu nie powinno sprawiać trudności. Przy wyborze odpowiedniego klucza do wolnobiegu, warto kierować się bardzo dobrą jakością jego wykonania oraz użytym do jego produkcji materiałem. Chodzi o to, aby klucz był wykonany z mocnego metalu i posiadał wyraźnie wykonane wpusty. Warto wydać na taki klucz trochę więcej pieniędzy biorąc pod uwagę, że takie klucze są bardzo tanie. Demontaż kaset odbywa się również w ten sam sposób co demontaż wolnobiegów. Dobrą wiadomością jest fakt, że jeżeli posiadamy klucz do wolnobiegu, będzie on również pasował w wielu przypadkach również do kaset rowerowych.

Aby odkręcić wolnobieg lub kasetę trzeba również wyposażyć się w specjalny bat do ściągania kaset i wolnobiegów, gdyż sam ściągacz nie wystarczy przy odkręcaniu. Bat taki wykonany jest z pręta z rączką, do którego przyczepiony jest kawałek mocnego łańcucha. Celem użycia takiego bata jest przytrzymanie i zablokowanie wolnobiegu lub kasety w celu odkręcenia nakrętki za pomocą klucza do wolnobiegu. Jeżeli nie będziemy posiadali bata do kaset i wolnobiegów, podczas próby odkręcenia wolnobiegu, będzie się on kręcił dookoła, uniemożliwiając nam odkręcenie nakrętki. Przy przykręcaniu wolnobiegu lub przykręcaniu nakrętki kasety bat nie jest potrzebny, ponieważ będą się one blokować bezpośrednio dzięki bębenkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.