Historia firmy Shimano

Dowiedz się jaka jest historia roweru
18 kwietnia 2019
Jaki licznik rowerowy kupić?
20 kwietnia 2019

Historia firmy Shimano sięga daleko wstecz do 1921 roku, firma za niedługo będzie świętować swoje setne urodziny. Firma została założona przez Shōzaburō Shimano i jest jednym z największych i najbardziej znanych producentów komponentów rowerowych a także różnego rodzaju akcesoriów takich jak obuwie kolarskie, dysponuje również bardzo szerokim wachlarzem preparatów czyszczących do rowerów oraz multum narzędzi rowerowych. Firma zajmuje się również produkcja akcesoriów wędkarskich, snowbordowe oraz do gry w golfa. Shōzaburō Shimano ustanawia Shimano Iron Works.

Historia oraz informacje o firmie Shimano

W lutym 1921 roku otworzył Shimano Iron Works w Higashi Minato w Sakai City, gdy miał 26 lat. Na miejscu zburzonej fabryki celuloidów wynajął prawie 40-metrowy obszar. Miesięczny czynsz wynosił 5 jenów. W tym czasie nowy zakład miał tylko jedną tokarkę o długości około 1,8 metra. Pożyczył tę maszynę od Sano Iron Works. Zanim założył własną firmę, Shōzaburō Shimano już zdecydował się na produkcję wolnych kół. Ze wszystkich komponentów roweru które miały być wytwarzane, koła wymagały najwyższego poziomu technologii produkcyjnej.

Ramy czasowe rozwoju firmy Shimano 1921-2018

1940 roku Nazwa została zmieniona na Shimano Iron Works Co., Ltd. W tym samym roku firma Shimano Iron Works, Ltd. została założona z Shōzaburō Shimano jako pierwszym prezesem. Liczba pracowników wynosiła około 300 osób. 15 stycznia 1940 r. Odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne nowej korporacji. 1951 roku Nazwa firmy zmienia się na SHIMANO Industrial Co., Ltd. W lutym 1951 r. Shimano Iron Works absorbuje Shimano Bicycle Company, a nazwę firmy zmieniono na Shimano Industrial Company. 1956 Rozpoczyna się produkcja zewnętrznego zmieniacza prędkości. Rok później rozpoczyna się produkcja wewnętrznego zmieniacza prędkości (3-biegowy hub). Shimano Industrial poszerza swoje możliwości technologiczne i bada sposób wytwarzania na zimno. We wrześniu 1958 roku Shōzaburō Shimano zmarł.

1961 roku firma prezentuje po raz pierwszy system 3-biegowy na Międzynarodowej Wystawie w USA. Sprzedaż rowerów w Stanach Zjednoczonych jest dynamiczna i bardzo rozwojowa to daje nowe możliwości w tworzeniu komponentów. Kolejno cztery lata później firma Shimano American Corporation zakłada siedzibę w Nowym Jorku. 1970 roku firma przekształca nazwę i od teraz nazywa się Shimano Yamaguchi Co., Ltd. (obecnie Shimonoseki Factory) ma siedzibę w prefekturze Yamaguchi w Japonii. Na przestrzeni ostatnich lat system produkcji został wzmocniony dzięki nowej fabryce, która byłaby wstanie produkować 50 000 sztuk hamulców coaster miesięcznie, co znacząco zwiększyło potencjał firmy. W tym samym czasie utworzono dywizję wędkarską jako rozszerzenie do drugiej grupy biznesowej, która doskonale adaptuje się i rozwija w kierunku wizji korporacji. Dzięki sposobie działania firma przyczynia się do promowania zdrowego trybu życia poprzez zachęcanie do aktywności na świeżym powietrzu. W 1973 roku rusza drożyna kolarska Shimano Racing Team. Oprócz sponsorowania europejskiej ekipy kolarskiej, Shimano założył również w Japonii własny zespół kolarski Shimano Racing Team. Kolejnym krokiem w rozwoju i zasięgu firmy jest założenie fabryki w Singapurze Shimano Pte. Ltd. . Była to pierwsza fabryka powstała poza granicami państwa. Firma zalicza kolejny wzrost notowań na giełdzie Papierów Wartościowych w Tokyo i Osace. Wielkim krokiem w rozwoju kolarstwa jest wydanie nowej serii komponentów wyścigowych DURA-ACE, które okazują się być wielkim sukcesem firmy.

Na rynku pojawia się nowa seria Deore XT. To nowa seria która ponownie odnosi wielki sukces. W podobnych ramach czasowych na rynek wchodzi seria Sante, podstawowym zamysłem rozwoju serii Sante jest uwydatnienie piękna w tworzeniu komponentów kolarskich. Innymi słowy, Sante ma przyciągnąć do siebie szeroką rzeszę klientów, którzy chcą praktykować kolarstwo nie tylko profesjonalne ale z ogromnym naciskiem na amatorstwo. Przez kolejne lata firma Shimano wypuszcza kolejne nowe serie produktów takich jak grupa 105 oraz znana na całym świecie profesjonalna seria komponentów XTR, która stosowana jest w prawie wszystkich dziedzinach kolarstwa szosowego oraz górskiego (MTB). Shimano do tej pory stworzyło bardzo dużą różnorodność komponentów, której zasięg opiewa na cały świat jest to jedna z najbardziej znanych światowych marek w branży rowerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.