Jakie są części rowerowe?

Rowery szosowe – porównywanie modeli
25 marca 2019

Przy kupnie roweru zastanawiamy się czy spełni on nasze wymagania, szukamy czegoś co jak najbardziej zaspokoi nasze potrzeby a zarazem nie chcemy ponosić dużych kosztów, czy tak się da? Części i akcesoria rowerowe to nieodzowny element całości roweru, części rowerowe są konieczne do pełnej funkcjonalności naszego pojazdu bez nich niestety nie pojedziemy, natomiast akcesoria to już inna sprawa ponieważ w tym przypadku zdecydowana większość z nich nie jest konieczna a tylko do dokupienia jako dodatek poprawiający komfort jazdy. Obecnie części do rowerów są ogólnodostępne czy to sklepy z częściami rowerowymi czy też ich odpowiednicy w online, wszędzie możemy kupić części do rowerów, musimy jedynie wiedzieć co ma spełniać nasze oczekiwania i jaki chcemy na to przeznaczyć budżet.

Nie każdy musi być specjalistą w dziedzinie rowerowej i znać się na każdej części którą chce kupić, możemy nie do końca być przekonani co wybrać a profesjonalna obsługa sklepu pomoże nam skomponować nawet cały rower od najdrobniejszych akcesoriów po najpotrzebniejsze części rowerowe. W skrócie omówimy najpotrzebniejsze części rowerowe bez których nasz jednoślad nie może działać. Pierwszą z nich są niewątpliwie koła które w zależności od potrzeb możemy wyposażać w najbardziej rozmaite obręcze wykonane z aluminium lub karbonu, do tego dobierać piasty a także szprychy, naturalnie jeżeli nie chcemy dopierać po kolei komponentów możemy kupić już gotowe koła, które będą przygotowane do użytku. Kolejną rzeczą jest oczywiście układ zmiany biegów, których mnogość jest naprawdę duża na rynku. Jednymi z najbardziej popularnych są marki takie jak Shimano, Sram, które na bieżąco aktualizują swoje rozległą ofertę w kolejne udoskonalone modele. Następnym krokiem w doposażaniu naszego roweru jest mechanizm korbowy, który to musi być dobrany odpowiednio do naszego układu zmiany biegów. Nie możemy też zapominać o podstawowej kwestii bezpieczeństwa czyli o hamulcach, czy to hamulce V-brake lub tarczowe są konieczne do pełnej funkcjonalności roweru. Kolejna część to siodełko rowerowe, których na rynku możemy spotkać naprawdę dużo, a wszystko po to by zaspokoić potrzeby komfortu i osiągów w każdej grupie rowerowej, zaczynając od popularnych rowerach miejskich idąc przez grupy rowerów górskich (MTB, Enduro, XC itd.) kończąc na rowerach szosowych, triathlonowych a także kategorii rowerów przełajowych.

Możemy wybierać spośród rożnego rodzaju materiałów, zaczynając od popularnej stali Cr-Mo kończąc na stopach tytanu oraz karbonu, dodatkowo siodełko rowerowe możemy dopasować pod swoje określone wymiary tak aby jazda była komfortowa przy jednoczesnym zachowaniu dobrych osiągów. Aktualnie większość znanych marek takich jak, Selle Italia, Selle Royal a także Fizik posiadają specjalistyczne pomiary które ułatwiają dobór siodełka pod względem długości szerokość oraz przeznaczenia które miało by spełniać. Oczywiście w sferze wybory części rowerowych to nie koniec, możemy wspomnieć o rowerach które dysponują pełną amortyzacją tzw. full suspension do których możemy osobno dopasować tylny dumper, czy to szybka jazda XC lub strome zjazdy w stylu downhill do każdej z dziedzin możemy odszukać coś dla siebie. Sytuacja na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła i nadal dynamicznie rozwija rynek części i akcesoriów rowerowych tak bardzo że złożenie roweru od podstaw z rożnych komponentów wykonanych tak samo w różnych technologiach oraz materiałów nie stanowi żadnego problemu. Potrzebujemy tylko chęci aby przywrócić do życia nasz rower lub nabyć nowy i zdobywać szosy, ścieżki, drogi, przełaje gdzie tylko nas dwa koła poniosą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.