Skarpetki rowerowe – jakie kupić?

Jakie są akcesoria rowerowe ?
13 kwietnia 2019
Zakup roweru przez Internet, a gwarancja.
15 kwietnia 2019

Podczas jazdy rowerem bardzo ważną kwestią jest wygoda kolarza. Tę wygodę można uzyskać poprzez używanie dobrze dopasowanej odzieży. Jazda na rowerze odbywa się za pomocą siły naszych nóg. Bardzo ważne jest to, aby nasze nogi, a przede wszystkim nasze stopy były w jak najlepszej kondycji. Zadbać o nie możemy, używając odpowiednich skarpetek. Skarpetki rowerowe są dostępne na rynku rowerowym i bardzo chętnie kupowane przez zaawansowanych kolarzy. Oczywiście można bez skrupułów korzystać podczas jazdy z tradycyjnych skarpetek, natomiast skarpetki rowerowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami powodującymi, że nasza stopa podczas pedałowania nie męczy się oraz zachowuje swoją sprawność.

Materiały używane w skarpetkach kolarskich.

Skarpetki kolarskie są wykonane z bardzo przemyślanych materiałów, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz różnego rodzaju przetarcia, które bardzo często przytrafiają się podczas jazdy na rowerze w tradycyjnych skarpetkach. Dobre jakościowo skarpetki kolarskie wykonane są z lekkiego i oddychającego materiału, który utrzymuje nasze stopy chłodne i suche podczas letnich upałów i wysokiej wilgotności. Z reguły są dużo wygodniejsze niż zwykłe skarpetki, używane na co dzień. Większość skarpetek rowerowych wykonana jest z włókien poliestrowych, które dają skarpetką właściwości oddychające oraz szybkiego odprowadzania potu.

Warto wspomnieć w tym miejscu o materiale stosowanym przy produkcji skarpetek kolarskich, jakim jest Coolmax®. Coolmax to włókno poliestrowe, opracowane przez firmę Dupont, które używane jest również do produkcji bielizny termoaktywnej. Materiał ten znacznie zwiększa oddychalność i odprowadzanie potu na zewnątrz. Z takich rozwiązań skorzystała między innymi firma SIDI, która wyprodukowała model skarpetek kolarskich o nazwie Ghost. Te skarpetki kolarskie wykonane zostały z materiału z dodatkiem włókien Coolmax®.

Właściwości te podczas jazdy na rowerze są nieocenione, ponieważ podczas jazdy rowerem stopa w bucie jest cały czas uwieziona i narażona na ciągłą pracę naszych mięśni. Jeżeli będziemy używać tradycyjnych skarpetek, nasze stopy będą w takich warunkach cały czas przemoczone.

Dostępne wersje skarpetek kolarskich.

Skarpetki kolarskie męskie są przeznaczone dla mężczyzn, natomiast są również dostępne wersje przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Skarpetki na rower używane przez kolarzy zawodowych. Jeżeli chodzi o ich długość to mamy do dyspozycji oprócz niskich stópek również skarpety kolarskie wysokie. Tutaj kwestia jest zależna od preferencji każdego kolarza. Kiedyś skarpetki kończyły się wyłącznie tuż ponad kostką. Obecnie trend ten jest odwrotny i aktualnie moda preferuje wyższe skarpetki. Ciekawą rzeczą jest fakt, że długość skarpetek jest na tyle ważną kwestią, że znalazła swoje odzwierciedlenie w regulacjach światowej komisji UCI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.